Vyberte si z nových kníh
Určite ste si všimli, že v Domasedovi nájdete okrem antikvariátnych aj nové knihy. Urobili sme malý výber z tých náročnejších, ktoré by vás mohli zaujať.
Deštrukcia židovskej komunity na Slovensku počas holokaustu
Slovenský historik Ivan Kamenec v knihe Po stopách tragédie popisuje, čo sa udialo židovskej komunite na Slovensku pred a počas druhej svetovej vojny. Zaoberá sa vznikom a vývinom protižidovských zákonov, getami a deportáciami. Priekopnícka historická kniha o holokauste na Slovensku vychádza v novom rozšírenom vydaní po tridsiatich rokoch od prvého vydania, je doplnená o nový úvod a kapitolu o formách židovského odboja.
Ukážka z knihy: Židovská otázka sa však čoraz viac preferovala ako vnútropolitický problém. Židia sa paušálne označovali za nepriateľov, „zločineckú rasu“ a podľa toho sa s nimi malo zaobchádzať. Takéto stanovisko nezaujímali len fašistickí radikáli a prevažne v ich službách stojaca propaganda, ale bol to aj oficiálny postoj vládnych miest. V ich inštrukciách sa okrem iného píše: „Je nutné Židov považovať nielen za cudzí živel, ale i za trvalého nepriateľa slovenského štátu.“
Ivan Kamenec: Po stopách tragédie
Deti a vojna
Laureátka Nobelovej ceny, bieloruská spisovateľka Svetlana Alexijevič v knihe Poslední svedkovia spracovala príbehy ľudí, ktorí boli v čase Veľkej vlasteneckej vojny ešte malými deťmi. Na vlastnej koži zažili jej hrôzy a ich zážitky sú mementom pre všetkých ľudí. Bez suchých štatistík kniha sprostredkuje, čo to znamená byť vo vojne malým dieťaťom.
Ukážka z knihy: Vyšlo slniečko… Pastieri zháňali kravy. Trestné komando dalo čas zahnať stádo za rieku Greza a začalo chodiť po chalupách. Prichádzali so zoznamom a podľa neho strieľali. Čítajú: matka, dedo, nejaké deti po toľko a toľko rokov… Skontrolujú podľa zoznamu; ak jeden chýba, hľadajú. Pod posteľou nájdu dieťa, pod pecou… Strieľajú, až keď nájdu všetkých…
Svetlana Alexijevič: Poslední svedkovia
Citlivo a zábavne o depresii
Rozhlasový moderátor a autor podcastov John Moe sa pokúsil napísať knihu o depresii nielen s nadhľadom ale aj vtipne. Úžasný svet depresie zachytávajú spomienky na jeho vlastnú zložitú cestu sprevádzanú depresiou a príbehy ľudí, ktorých počas nej stretol, pretože zo skúsenosti vie, že aj zdieľanie môže mať terapeutický účinok. V tejto citlivej a zároveň zábavnej knihe ponúka Moe nový a nevšedný pohľad na depresiu, poskytuje nádej a hovorí, že je v poriadku, ak nie ste v poriadku. A je v poriadku, ak sa na tom smejete.
Ukážka z knihy: Okrem posádky mala byť na lodi mama, Lisbet, Mark, Metteline, pastorka Diane, Jill a ja. Žiadne deti. Dorazili sme do prístavu a Metteline otvorila kufor auta, aby vytiahla popol. „Existuje horšie slovo ako pozostatky?“ opýtal som sa Lisbet potichu. „Je to ako najhorší vtip v tom najnevhodnejšom čase.“ Lisbet prikývla. „Človek rovno dostane chuť zastreliť sa.“ Rick by nám takéto vtipy určite dovolil. Dokonca by nás v tom podporoval. Teda za predpokladu, že by z neho neostala len kopa pozostatkov. S ohľadom na situáciu mlčal.