Munch, Van Gogh, Dalí aj Beardsley hľadajú nový domov
Antikvariáty bývajú zdrojom neobjavených pokladov. Ten Domasedov ukrýva sériu anglických kníh o velikánoch ako Munch, Van Gogh, Dalí či Beardsley. Napriek umeleckej rozdielnosti sú si ich životy často veľmi podobné, a to nielen mierou prežitého utrpenia. Málokto si môže dovoliť vlastniť ich dielo, no z osudov a dôb, ktoré žili si môžeme zobrať nemalé množstvo poznania.
O zlomenej duši Edvarda Muncha
Nórsky autor, na celom svete známy dielom, ktoré po rokoch obralo o prvenstvo najdrahšie predané dielo Picassa. Munchov Výkrik sa v roku 2012 predal za takmer 120 miliónov dolárov. Hovorí sa o ňom ako o majstrovi autentického vyobrazovania najhlbšieho vnútra človeka, ľudskej úzkosti a utrpenia. Dokonalosť jeho diel pramení z vlastného žitia. Edvard prišiel v detstve o mamu aj o sestru a jeho vzťah s otcom bol poznačený neustálou pripomienkou smrti blízkych. Jeho umenie ovplyvnila aj tvorba Edgara Alana Poea. A hoci sa dnes na jeho diela pozeráme s obdivom, nebolo tomu tak vždy.
Prvú Munchovu výstavu v Berlíne zatvorili po týždni, pretože v spoločnosti vyvolala pobúrenie. Ozývalo sa ňou: „Príliš veľa bolesti, úzkosti a temnoty od 28-ročného mladíka.“ Po tom, ako svojimi dielami vyzdobil stovky verejných budov a galérií, označili nacisti jeho umenie za zdegradované a zakázali mu tvoriť. Trpel maniodepresívnou psychózou, ktorá bola jedným z dôvodov, prečo sa nechcel oženiť. Svoj vzťah ukončil incidentom so zbraňou a snúbenici Tulle Larsen, ktorá sa neskôr vydala za iného umelca, toto poníženie nikdy neodpustil, napriek tomu, že na svadbu s ňou sám nepristúpil.
Edvard Munch, ktorý je aj priekopníkom dnešných selfies, prekonal španielsku chrípku, na ktorú v tom čase zomreli milióny ľudí. Osudným mu napokon bolo prechladnutie. Zanechal po sebe 1 000 obrazov, 4 500 kresieb a 6 sôch. 23. januára uplynie 77 rokov od jeho úmrtia.
Zistite o Munchovi viac z prepracovanej monografie od Davida Loshaka.
Počas života predal len jeden obraz za 400 frankov. 11 rokov po smrti sa stal velikánom – Van Gogh
Život holandského umelca pomenovaného po pradedovi a mŕtvom staršom bratovi bol sprevádzaný chudobou a psychickými problémami. Ľudia ho vnímali ako vážneho, neupraveného čudáka so záchvatmi zúrivosti a rodičia ako sklamanie. Pochopenie našiel u svojho mladšieho brata Thea, s ktorým si počas života vymenil približne 800 listov. Vďaka nim dnes vieme o Vincentovom živote viac, ako o akomkoľvek inom umelcovi.
Svoj prvý obraz namaľoval vo veku 27 rokov. Spočiatku používal ako modelov roľníkov. Neskôr si ich kvôli chudobe nemohol dovoliť platiť, preto začal maľovať krajinu a kvety – jeho milované slnečnice. Žil len z podpory svojej rodiny, predovšetkým brata, ktorý mu posielal peniaze na farby a plátna.
Pokúsil sa založiť kolóniu spriaznených umeleckých duší a spojil sa so známym umelcom Gauguinom. Ich rozdielne a komplikované povahy prerástli do hádky, počas ktorej Van Gogh napadol Gauguina otvorenou britvou, pričom sa sám poranil. Po nej si odrezal časť pravého ucha, ktoré daroval prostitútke. Dobrovoľne odišiel do ústavu pre duševne chorých. Príčinou jeho choroby mohla byť forma epilepsie s chronickým mozgovým stavom. Obdobia čistej mysle striedali obdobia pomätenosti a záchvaty tvorivej aktivity.
Počas desiatich produktívnych rokov namaľoval vyše 900 diel. Jeho najznámejšie – The Starry Night – vytvoril behom azylu v liečebni Saint Remy de Provence vo Francúzsku. Napriek tomu, že jeho tvorba je značne ovplyvnená impresionizmom, jeho štýl bol vždy vysoko individuálny a nepatril do žiadneho hnutia. Portrét jeho lekára Dr. Gacheta vydražili za 82,5 milióna dolárov. Ide o jeho najdrahší obraz.
Vincent zomrel vo veku 37 rokov, postrelil sa do hrude uprostred žitného poľa. Zomrel o 2 dni neskôr pri svojom bratovi. Jeho posledné slová boli: „Smútok bude trvať navždy.“ Theo zomrel o 6 mesiacov neskôr. Pochovaní sú vedľa seba.
Zistite o Van Goghovi viac z monografie od Franka Milnera.
O maskovaní šialenstva a strate zmyslu života – Dalí
Mravce, roztečené hodiny či slony s tenkými nohami a niekoľko náboženských prvkov. Symboly, ktoré charakterizujú tvorbu španielskeho umelca Salvadora Dalího. Okrem iného aj autora loga známych Chupa Chups, dizajnéra nábytku i šperkára. Vyrábal vlastný parfum, podieľal sa na tvorbe dvoch filmov, no jeho osobnosť je často pútavejšia ako bohaté dielo, ktoré po sebe zanechal.
Vyrastal s pocitom náhradníka rovnako, ako Vincent Van Gogh. Meno dostal po mŕtvom staršom bratovi. Svoje štúdium nedokončil kvôli kritike profesorov, ktorí podľa neho neboli hodní skúšať ho.
Keď spoznal svoju budúcu manželku Galu, bola vydatá za básnika a o 10 rokov od neho staršia. Kvôli talentovanému umelcovi opustila svojho manžela a vydala sa Dalího. Ich manželstvo bolo plné búrlivých hádok a milostných afér. Autorova tvorba je premietaním jeho snov, ktoré boli často poznačené prvkami sexuality i násilia, hoci Dalí nikdy nebol sexuálne aktívny. Bol výlučným pozorovateľom orgií, ktoré často organizoval.
Gala bola jeho múzou, organizovala jeho výstavy a spravovala financie. Keď v roku 1982 zomrela, stratil zmysel života a niekoľkokrát sa pokúsil o samovraždu – dehydratáciou i požiarom vlastného domu, ktorý ho pripútal na vozíček. S Galou nikdy nemali deti a v roku 2017 bolo po exhumácii jeho pozostatkov dokázané, že žena, ktorá sa vyhlasovala za jeho dcéru, ňou nikdy nebola.
Na dôchodok odišiel kvôli motorickej poruche – trvalému traseniu ruky, v ktorej viac nedokázal udržať štetec. Posledných pár rokov života tak stratil schopnosť vyjadrovať sa spôsobom, ktorý mu bol najprirodzenejší. Na konci svojho života trpel šialenstvom. Vďaka láske ku Gale dokázal vytvárať postavu božského Dalího, ktorú sledoval okolitý svet. Po jej smrti sa Dalí stal malým a bezmocným.
Zomrel 23. januára 1989, v rovnaký deň ako Edvard Munch, len niekoľko desiatok rokov neskôr.
Zistite o Dalím viac z monografie od Paula Moorhousea.
Velikánom európskej secesie za 6 rokov – Beardsley
Od deviatich rokov ho životom sprevádzala tuberkulóza. Narodil sa do bohatej rodiny, ktorá prišla o svoj majetok neuváženými investíciami. Ako študent tvoril karikatúry učiteľov, no neskôr sa jeho tvorba vykryštalizovala na čiernobiele atramentové kresby ovplyvnené japonskými drevorezmi. Ako homosexuál sa stal blízkym priateľom Oscara Wilda, ktorý mu pomohol stať sa slávnym, keď mu dovolil ilustrovať anglické vydanie jeho škandalóznej hry – Salome.
Už v dvadsiatich rokoch bol Aubrey Beardsley žiadaným ilustrátorom kníh a periodík. Napriek tomu, že celý jeho život bol sprevádzaný bolesťou, v jeho ilustráciách nenachádzame štipku horkosti. Je autorom mnohých diel s grotesknou erotikou. Tie najslávnejšie súviseli s témami histórie a mytológie. Hovoria o ňom ako o vtipnom spoločníkovi s priateľskou povahou a skvelou schopnosťou poznať pravý charakter ľudí.
Len 6 rokov po začiatku umeleckej tvorby ho ako 26-ročného skolila tuberkulóza. Až do konca života sa oňho starala matka.
Zistite o Beardsleym viac z monografie od Aileen Reid.
Radi by ste sa o týchto velikánoch dozvedeli viac? Navštívte náš antikvariát a vyberte si knižné poklady, ktoré dokonalo a detailne zachytávajú tvorbu rôznych umelcov.