Hry pre rodičov a ich hravé deti

Hry pre rodičov a ich hravé deti

Tentokrát vám predstavíme hry, ktoré sú primárne určené pre dospelých, ale radi sa ich zahrajú aj deti. Jednu strategickú, ktorá patrí k najznámejším a najobľúbenejším hrám na svete, jednu na vymýšľanie vždy nových príbehov a jednu na hádanie tajných slov.

Carcassonne

Carcassonne je jednou z najznámejších a najobľúbenejších hier na svete. Predalo sa jej už viac ako 12 miliónov kópií a je obľúbená aj u nás doma. Inak Carcassonne nám predstavila Mirka Gúčiková, krstná mama Domaseda :).

O čo v hre vlastne ide? Z dlaždičiek si postupne staviate mapu, na ktorej obsadzujete mestá, cesty a kláštory a za tie následne dostávate body. Pri stavaní môžete buď so spoluhráčmi spolupracovať, alebo im cestu či mesto „ukradnúť“. Vyhráva hráč s najvyšším počtom bodov.

K hre existuje veľké množstvo rozšírení, z ktorých každé pridá k základnej hre nejaké nové pravidlá. My máme Princeznú a draka a ešte len vtedy začínajú tie najťažšie boje na mape. Vedeli ste, že od roku 2006 sa v hraní Carcassonne uskutočňujú majstrovstvá sveta? Carcassonne viete aj navštíviť – je to známe mesto na juhu Francúzska, ktoré vďaka tomu, že patrí k najzachovalejším starovekým pevnostným mestám v celej Európe, bolo zaradené na zoznam kultúrnych pamiatok organizácie UNESCO. (Wikipedia – Carcassonne)

Hra je podľa návodu vhodná od 7 rokov, hrala ju však s nami Dorotka už ako šesťročná.

Carcassonne

Príbehy z kociek: Výpravy

Druhou hrou, ktorú vám v článku predstavíme, sú Príbehy z kociek: Výpravy. Princíp hry je vcelku jednoduchý – v krabičke máte 9 kociek, vezmete si ich do ruky a hodíte.

Príbehy z kociek: Výpravy

Super – padla vám koruna, dážď, hudba, pilulka, čaša, dielik puzzle, skúmavka, rozprávajúci sa veľký človek s malým a zaviazané vrece. A môžete začať – Kde bolo, tam bolo, za siedmymi horami, siedmymi dolami, žil raz jeden sedliak, ktorý mal malého syna a takto mu hovorí: „Tu máš túto skúmavku…“

Možností ako hrať túto hru je viacero, nechajte si poradiť návodom, alebo internetom – o zábavu budete mať postarané. A možno raz podľa niektorých príbehov napíšete knihu rozprávok.

Hra je vhodná pre deti od 6 rokov.

Príbehy z kociek: Výpravy

Krycie mená

Krycie mená

Špiónska hra so slovíčkami, vymyslená bratmi Čechmi, konkrétne Vlaaďom Chvátilom. V hre budete mať za úlohu uhádnuť presné pozície svojich agentov, ktorí sú na hracom pláne rozmiestnení pod neutrálnymi, pre všetkých viditeľnými, krycími menami.

Krycie mená

Podarí sa vám uhádnuť, kde sa skrýva váš agent, alebo natrafíte na náhodného okoloidúceho, či nebodaj na nájomného vraha? Hra je veľmi zábavná a jej kvality dokazuje aj to, že v roku 2016 získala prestížnu nemeckú cenu Hra roku.

Vhodná je pre deti od 10 rokov.

Krycie mená