Nové kníhkupectvo s antikvariátom má svoju krstnú mamu

Nové kníhkupectvo s antikvariátom má svoju krstnú mamu

Čo najkrajšie zabaliť balíčky, popridávať nové knižky i časopisy, vymyslieť a zrealizovať príjemnú vianočnú súťaž. Po dvoch týždňoch prevádzky sa Domased dočkal svojich online krstín, a to v piatok 18. decembra 2020. Kreditnou kartou ho do života uviedla jeho krstná mama Mirka Gúčiková – milovníčka kníh, útulných miest a krásnych príbehov, ktorá ich nielen číta, ale aj pomáha tvoriť.


Domased propaguje spomalenie

Mnohé z antikvariátnych kníh, ktoré Domased prináša, sprostredkovala práve Mirka. Ku knihám ma veľmi blízko, stará sa o knižnicu v Podolí, kde aj býva. „Každý by si chcel kúpiť knihu od človeka ako je Peťo (zakladateľ Domaseda – pozn. red.). Keby ste videli, s akou láskou sa k nim správa. Za každou, ktorú vezme do ruky vidí niekoho, kto jej dá domov,“ začala svoju reč Mirka. Napriek tomu, že myšlienka o vzniku Domaseda sa v Peťovej hlave kreovala približne 2 roky, Mirka hovorí, že prišiel práve včas: „Sedeniu doma dodáva trendy atmosféru. Propaguje spomalenie a ľudí odkazuje do pokoja, aby sa zahĺbili do seba, spomalili a užili si voľný čas.“

Krstná mama Domaseda – Mirka Gúčiková. Zdroj: Jakub Čaprnka a Nora Sapárová

Rozhodnutie krstiť nákupom

Mirka sama vymyslela, akým spôsobom pokrstí naše nové kníhkupectvo s antikvariátom. Rozhodla sa na ňom urobiť svoju prvú objednávku – vybrala si knihu rozhovorov Jozefa Luptáka – slovenského violončelistu a umeleckého riaditeľa festivalu Konvergencie s Ivanom JežíkomDotknúť sa zvukom. Kniha je o slovenskej hudbe vo svete, svetovej na Slovensku a o spletitých cestách festivalu, ktorý sa stal jednou z kľúčových hudobných udalostí v krajine.

„Domaseda krstím nákupom, pretože chcem podporiť malý biznis, chcem podporiť kultúru v týchto ťažkých časoch a chcem podporiť Ivana Ježíka. Knihu si prečítam a zaradím ju do podolskej knižnice, aby si ju mohli prečítať aj iní,“ povedala Mirka.

Domased je splneným snom jedného knihomoľa

Online krstu Domaseda sa zúčastnil úzky kruh príbuzných a priateľov. Všetci z nich mu v deň jeho krstín niečo zapriali. „Domasedovi prajeme, aby veľa ľudí našlo odvahu priznať si, že doma sedia radi. Napriek tomu, že modernejšie je cestovať a objavovať. Ale kto sa neteší, keď si len tak môže pohovieť na mieste, ktoré má rád? Nech sa Domasedovi vráti dobrá energia, ktorú vysiela do sveta,“ odkázal Ivan Ježík z Voices.  

Nové kníhkupectvo s antikvariátom myslí aj na najmenších a už teraz plánuje, ako ich čo najviac potešiť. Malá Dorotka so Žofkou mu zapriali, aby ho malo rado veľa ľudí a vždy predávalo len pekné knižky. „Keď sa Peťo učil čítať, museli sme mať dobré žiarovky aj v kúpeľni, pretože čítal všade. Teraz má knižnicu v celom dome a ja dúfam, že už je spokojný,“ prezradila Peťova mamka na záver. „Každú sobotu ráno som sa zobudil v izbe vedľa brata, ktorý mal otvorené najmenej dve knižky,“ dodal Peťov brat.

Domased má svoj online domček, krstnú mamu aj prvých zákazníkov. Želáme si, aby sa postupne rozrástli, a aby si čo najviac knižiek z našej ponuky našlo nové domovy, ktoré treba zaplniť aj dobrotami a zábavou.