Vyberte si z antikvariátu

Vyberte si z antikvariátu

V Domasedovi máme teraz prevahu antikvariátnych kníh. Čo by vás mohlo zaujať? Prinášame vám 3 knižné tipy, z ktorých každý vám ponúkne niečo iné.

Prežilo „ľudstvo“?

Galapágy Kurt Vonnegut

Kurt Vonnegut v knihe Galapágy nechá vyhynúť celé ľudstvo, až na malú skupinu ľudí, ktorí sa ocitnú izolovaní na súostroví Galapágy. Tam ľudstvo (d)evolvuje na jedincov s oveľa menším mozgom, ktorý im úplne stačí na pokojný život v oceáne. Kniha je pretkaná sarkazmom a iróniou, ktorou Kurt popisuje konanie ľudí, ktoré ich k celosvetovej skaze priviedlo.

Ukážka z knihy: Na tomto mieste si dovolím vsunúť osobnú poznámku: Keď som bol nažive, často som dostával od svojho veľkého mozgu rady, ktoré možno z hľadiska môjho vlastného prežitia, či prežitia ľudského plemena zhovievavo označiť za pochybné. Príklad: Nahovoril ma, aby som sa prihlásil k námornej pechote Spojených štátov a šiel bojovať do Vietnamu. Ďakujem pekne, veľký mozog.

Kurt Vonnegut: Galapágy

Muž, ktorý sa stal Slnkom

Manžel z Marsu Eduard Martin

Jedným z najvýznamnejších českých spisovateľov science-fiction je Eduard Martin, vlastným menom Martin Petiška. Jeho kniha Manžel z Marsu je druhou knihou pentalógie Ľudia z Modrej galaxie. Už od prvej knihy, ktorú som prečítal, ma udivuje obrovskou dávkou fantázie a predstavivosti, ktorú do svojich príbehov vkladá. Kniha Manžel z Marsu je rozdelená na tri časti: Katalóg hviezdnych povolaní, Hviezdne osudy a Hviezdne lásky. Ak by chcel jeho príbehy sfilmovať niektorá zo streamovacích spoločností, mala by materiálu na pár rokov. A príbeh Muž, ktorý sa stal Slnkom je o projektantovi.

Ukážka z knihy: U okénka nad robotem viselo jeho jméno. Křiváková. To si prosadil sociologicko-psychologický ústav, že roboti budou mít lidská jména – prý v žadatelích na úřadech vyvolává odcizení, pokud musí úředníka oslovovat jeho číslem – „prosím, 86578, kdybyste mi mohl laskavě vystavit potvrzení o změne stavu, vdala jsem se…“. Předložil jsem robotovi své doklady, pozoroval je zkoumavě, dlouho a upjatě stříbrnými očnicemi… „Paní Křiváková,“ řekl jsem robotovi a v duchu nadával sociologicko-psychologickému ústavu, oslovovat tohle lesklé monstrum lidským jménem mi připadalo daleko surrealističtejší než kdybych ho oslovoval jeho výrobním číslem, „paní Křiváková, hledám práci…“ Stroj se na mě znechuceně podíval.

Eduard Martin: Manžel z Marsu

Prázdniny s Werichom

Talianske prázdniny Jan Werich

V knihe Talianske prázdniny opisuje Jan Werich svoje zážitky z cesty s dcérou Janou po Rakúsku a Taliansku. Tak, ako je u Wericha zvykom, aj v tejto knihe sa spája jeho životná múdrosť so skvelým humorom, navyše okorenené tým, že sa príhody stali v cudzine. Okrem tejto cestopisnej prózy obsahuje aj štyri poviedky z americkej anabázy s priateľmi J. Voskovcom a J. Ježkom a dve kapitoly z knihy rozhovorov J. Janouška s Werichom.

Ukážka z knihy: „Vaša pani?“ „Mia figlia, čo to vravím, moja dcéra. Šla po moju ženu do Mesoly, máme tam hotelík.“ „Pekná dcéra,“ vravíme. „Mám ešte dve. Staršia je v Miláne, vydatá, majú tam hotelík. Mladšia, tiež vydatá, má veľa detí. Vzala si Francúza. Žije na Korzike, majú tam hotelík.“ Ešte mal dvoch synov; najstarší, ženatý, má hotelík až v Salerme, toho málokedy vidí, a najmladší sa učí v hoteli Al Gatto Bianco na Capri.

Jan Werich: Talianske prázdniny